Efektivita > produktivita: Proč je v tom takový rozdíl?

Produktivita, Zdravý životní styl, Zdravý životný štýl

11. července 2024

Dnes se všude kolem mluví o hackování produktivity. Existuje nekonečné množství metod a nástrojů, které nám slibují, že budeme produktivnější. Ale jak produktivnější?

produktivita-efektivita-sustredenie-praca Doba čtení 3 min.

Produktivita je běžně používaný pojem, i my ho pro zjednodušení využíváme, ale zkusme se na něj podívat trochu jinak. Bez ohledu na to, jak moc je produktivita spojována s lidmi, je to termín, který se více hodí pro stroje. Když se zaměříme na to, abychom do určitého času vtlačili kvantum práce nebo se snažíme dosáhnout co nejvyššího počtu vyprodukovaných jednotek, občas ztrácíme smysl v tom, co děláme.

Nejsme stroje…

Ty mohou pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, lidé ne. Když se soustředíme jen na produktivitu, může to skončit zaměřením se na neustálé zaneprázdnění. Takové nastavení často vede k urychlení vyhoření.

Efektivita nebo Produktivita?

Efektivnost je o tom, jak málo je potřeba udělat, nebo kolik toho můžeme vyškrtnout z To-do listu, abychom dosáhli adekvátního výsledku. Například místo ručního vypisování použít software, který nám pomůže daný úkol splnit. Být efektivní znamená mít více neobsazeného a volného času na jiné aktivity než jen práci. Čas na koníčky, rodinu, přátele i zábavu. Klidně jen prostor na pohodové nicnedělání. Ano, je úplně v pořádku nemít nic na práci.

Být produktivní si můžeme přeložit jako: okupovat čas – naplnit si rozvrh na maximum a dělat co nejvíce. Pokud máš na daný den naplánované 3 hodiny práce, tak po 3 hodinách skonči. Není potřeba si vyplňovat den dalšími 5 hodinami práce jen proto, aby ses cítil/a produktivně a zaneprázdněně.

Nedělat práci, která za to nestojí, je skvělý způsob, jak trávit čas.

rodina-volny-cas-priatelia

Nastav si s Notoropy hranice práce a odpočinku

Věříme v rovnováhu mezi pracovním nasazením a relaxací, proto se snažíme pomoci oběma sférám.

Vyzkoušej Drive pro lepší soustředění a vyšší efektivitu, ať máš spoustu času i na zábavu, lenošení nebo spánek, který si můžeš zkvalitnit s Restartem.