Co je meditace?
Meditace je podle definice činnost, jejímž cílem je uvést psychiku do stavu většího nebo hlubšího soustředění a do pasivního a tichého stavu bytí. Pro člověka, který meditaci v životě nepraktikoval ani se jí hlouběji nevěnoval, to může být náročné, když si uvědomí, jak zřídka existujeme jen se svými myšlenkami a v pasivitě. Mnozí si řeknou, že to prostě neumějí. Zároveň však tato definice zní poněkud neuchopitelně. No, a někomu se také může zdát zbytečná. Že na to nemají prostor a že by to byla ztráta času. V tomto článku se podíváme na to, proč si myslíme, že meditace za náš čas stojí.
Vyvracení mylných přesvědčení
Abychom pochopili, co je na meditaci tak skvělého, vyvraťme nejprve některé mylné představy, které lidé mají, abychom se pak mohli na meditaci podívat z čistší perspektivy. Existuje mnoho miskoncepcí o meditaci. Zejména v naší západní společnosti.
Jedním z nich, se kterým se často setkáváme je, že meditace je ezo a je to nějaký druh šamanismu a člověk, který ji provádí, vlastně praktikuje nějaké mysteriózní cvičení a ztrácí kontrolu nad realitou.
Mezi další mylné představy patří názor, že existuje pouze jeden typ meditace, a to prostě sedět v tureckém sedu, mlčet se zavřenýma očima a být v tomto stavu po dlouhou dobu, aby se dostavil nějaký výsledek.
Anebo, že meditovat může až člověk, který dokáže “nemyslet na nic”.
To vše jsou však jen miskoncepce založené na nedostatku informací.
Nekonečno možností
Meditace má mnoho podob. Vsadím se, že každý člověk někdy meditoval. I když o tom neví. Nejčastěji se setkáváme s výše zmíněnou formou, kdy někdo sedí v tureckém sedu se zavřenýma očima, popřípadě říká „Óm“. Ale to je jen jedna z možností. Ve skutečnosti je snazší dosáhnout meditativního stavu při jiných činnostech. Těžko se to vysvětluje, ale když například spontánně tančíš, vyprázdní se ti mysl, jsi vědomě i přítomně v daném okamžiku, to je do jisté míry meditace. Totéž platí pro cvičení jógy. Pozornost se přesouvá do přítomného okamžiku. Dech. Pohyb. A to dokáže přinést klid.
Opravdu musíme být schopni nemyslet na nic?
Existuje opravdu mnoho forem a můžeme jich najít nespočet, pokud meditaci definujeme trochu jinak a podle mého názoru správněji. Není to stav, kdy nemůžete na nic myslet. Tím, že si „zakážeš“ na cokoli myslet, si to jen ztěžuješ. Kdybychom mohli začít meditovat až ve chvíli, kdy můžeme mít zcela klidnou mysl, bylo by to, jako kdybychom mohli začít chodit do posilovny, až když jsme zcela vypracovaní.
Je důležité si uvědomit, že nejsme svou myslí nebo myšlenkami, ale svým vědomím. Naše vědomí v normálním stavu neustále interaguje s našimi myšlenkami. A tak přemýšlíme, posuzujeme, hodnotíme a řešíme, vzpomínáme a děláme si starosti. A během meditace se právě snažíme tyto interakce omezit.
Silnice a auta
Můžeme si to představit jako metaforu silnice. Obvykle nastupujeme a přesedáme z jednoho vozidla do druhého. Jsou to naše myšlenky, kterými se zabýváme. Při meditaci se však snažíme jen stát u silnice. A ano, tato vozidla vidíme i nadále. Jen tak nezmizí. Jen do nich nevstupujeme. A tak se snažíme myšlenky nerozvíjet žádným směrem a neposuzovat je.
V tom nám může pomoci soustředění se na dech. Obvykle to během dne děláme zcela automaticky, ale dýchání může být úžasným způsobem, jak se stát přítomnými, a může nám pomoci přestat myslet na minulost nebo budoucnost, kam naše myšlenky vlastně nejčastěji směřují.
Formy meditace, když se celý den nezastavíme
Svou mysl můžeme trénovat pomocí meditace. Stačí několik minut denně. Čas se vždycky najde.
Meditovat můžeme například cestou do práce, když jdeme pěšky, nebo jít cíleně na ranní procházku. Při chůzi máme mnoho podnětů, které nám pomáhají ukotvit se v přítomnosti. Ať už pozorujeme svět kolem sebe, všímáme si svých kroků, zvuků ptáků nebo aut, a samozřejmě, při meditaci klasika: náš dech.
Dalším časově nenáročným způsobem je meditace několik minut před spaním. Už v posteli, jen tak si lehnout na záda, zavřít oči a meditovat. Je naprosto normální, že se nám začnou vybavovat události uplynulého dne, můžeme si jich všimnout, nechat je odejít a tímto způsobem je zpracovat, což může vést ke klidnějšímu spánku. Po chvíli se pravděpodobně začnou objevovat zcela náhodné, snové myšlenky, nad kterými nemáme vůbec žádnou kontrolu, a začne první fáze spánku. V tomto okamžiku může nastat čas uložit se do své oblíbené spánkové polohy a klidně tak ukončit den.
Velmi podobným způsobem meditace, jako je chůze, je meditace při cestování, v dopravních prostředcích. Pokud ovšem neřídíš. Ve vlaku, autobusu nebo tramvaji je opět prostor všímat si toho, co nás obklopuje, a zastavit se v přítomnosti, například místo bezcílného projíždění sociálních sítí. I několik minut krátké meditace nám může pomoci přizpůsobit se novému dni nebo usnout a být vědomější, přítomnější a klidnější.
Benefity, které meditace přináší
Meditační praxe se může projevit ve všech oblastech našeho života a může změnit způsob, jakým fungujeme. V dnešní době často používáme jakýsi autopilot – o svých činech a reakcích vůbec nepřemýšlíme. Jakmile jsme více přítomní, jsme schopni lépe ocenit maličkosti v každodenních okamžicích nebo lépe zpracovat a reagovat na nepříjemné události, jako je bolest a stres; lépe řečeno, i v méně ideálních situacích, které nemůžeme ovlivnit, jsme schopni je přijmout a nepřikládat jim negativní zabarvení, které se v konečném důsledku týká jen nás samotných.
Bylo také prokázáno, že lidé, kteří meditují, mají:
- „mladší“ mozek než jejich vrstevníci, kteří nemeditují
- zvýšenou schopnost empatie
- snadnější prožívání fyzické bolesti
- zmírnění úzkosti a deprese
- lepší zvládání stresu
Meditace má mnoho výhod a v dnešní době se jí věnuje opravdu velké množství lidí, kteří potřebují používat hlavu k práci a jsou pod nějakým tlakem.
Porozumění sobě i ostatním
Člověk tak může díky meditaci lépe pochopit, jak funguje jeho mysl, žít více přítomně a uvědoměle, lépe porozumět sám sobě a vlastně tak lépe porozumět i ostatním a soustředit se na širší souvislosti a přítomný okamžik.