Biohacking je moderní cesta k produktivitě

Duševní zdraví, Mentálne zdravie, Nootropika, Produktivita, Zdravý životní styl

21. června 2024

Co je biohacking a jak ti tyto postupy pomůžou být efektivní v práci, relaxovat nebo klidně spát? Objev fascinující svět produktivity.

biohacking-efektivita-a-produktivita-prace-vykon-motivacia Doba čtení 6 min.

Biohacking nebo DIY biologie

Nejedná se v prapodstatě o nic ultra nového, spíše o znovuobjevené praktiky, které se našim předkům zdály být účinné pro jejich zdravotní účely. Jde o pochopení systémů našeho těla a využití vědy a technologií k jejich optimalizaci. Zahrnujeme také změny ve stravování a cvičení, případně užívání doplňků stravy nebo jiných účinných látek.

Jak si s ním pomůžeš v kažodennosti?

  • Zvýšíš hladinu energie
  • Zdokonalíš kognitivní funkce
  • Optimalizuješ fyzické zdraví
  • Zlepšíš náladu a duševní pohodu
  • Zefektivňíš práci

Základy biohackingu

Cvičení

Kolik pohybu potřebuješ? Doporučuje se minimálně 150 až 300 minut středně intenzivní aktivity týdně nebo 75 až 150 minut intenzivní aktivity (nebo kombinace obou). Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Pohyb a cvičení – jak posílit tělo i mysl, protože fyzická aktivita není jen o budování svalů…

meditacia-sustredenie-pokoj-mindfulness

Mindfullness a meditace

Na to přímo navazuje technika mindfullness (vnímavost), což je základní lidská schopnost být plně přítomen, uvědomovat si, kde jsme, co děláme, a zejména co se děje v našem nitru, přičemž cílem je nebýt příliš zahlcen tím, co se děje kolem nás, a vyhnout se ukvapeným a nevědomým reakcím.

Jeho praktikování je nám dostupné v každém okamžiku, ať už prostřednictvím meditací a skenování těla, nebo aktivním vnímáním daných momentů. Takový okamžik k zastavení a nadechnutí se naskytne například tehdy, když nám zazvoní mobilní telefon a my ho hned neběžíme zvednout, ale věnujeme si vteřinu na stabilizaci.

 

O meditaci si můžeš přečíst v našem praktickém článku Meditace: Jednoduché cvičení pro uvolnění stresu a povzbuzení mysli

Optimalizace spánku

Spánek je nezbytný pro naši tělesnou i duševní pohodu. Je to čas, kdy si mysl může odpočinout a tělo se může zregenerovat.

Důležitou součástí je zajištění pravidelného spánkového režimu, nevystavování se modrému a zelenému světlu (z obrazovek) před spaním a vytvoření příjemného prostředí pro spánek.

Otužování: způsob, jak překonat sebe sama a zlepšit zdraví i výkonnost

Chlad způsobuje stažení a následné rozšíření cév při výstupu ze studené vody, což přispívá ke zlepšení krevního oběhu. Zlepšený průtok krve urychluje zotavení ze svalové bolesti a snižuje zánět, což nám umožňuje udržet si vysokou úroveň fyzické aktivity a výkonnosti. Je vhodné začít postupně a opatrně, například s ledovými sprchami, aby se předešlo zbytečným komplikacím.

Posílená imunita

Pravidelné ponořování do chladu je spojeno se zlepšením funkce imunitního systému a zvýšením odolnosti vůči nemocem. Studená voda stimuluje tvorbu bílých krvinek, které mohou tělu pomoci účinněji bojovat s infekcemi a nemocemi.

Snížení stresu

Vystavení studené vodě může snížit stres uvolněním endorfinů a dalších příznivých hormonů. Tento přirozený „dobrý pocit“ ti pomůže cítit se uvolněněji a spokojeněji, což je skvělé pro tvou celkovou pohodu.

Zlepšení stravovacích návyků

Díky tomuto kroku bude mít tvé tělo více minerálů, vitamínů a komplexních živin pro optimální funkci svalů a mozku, což znamená, že k dosažení bdělého a produktivního stavu nebudeš potřebovat 3 kávy.

Vitamíny a Minerály

Jejich užívání je vhodné při nedostatku pestrosti stravy nebo při náročném životním stylu, ale vzhledem ke zhoršující se kvalitě běžně dostupných surovin bude brzy vhodná suplementace pro každého.

Vitamín D (ideálně v kombinaci s K2 MK-7): Je důležitý pro zdraví kostí, funkci imunitního systému a regulaci nálady.

Vitamíny skupiny B: Nezbytné pro tvorbu energie a kognitivní funkce.

Hořčík: Podporuje funkci svalů a nervů, stejně jako relaxaci a jasnost mysli.

vitaminy-mineraly-nootropika-zdravie

Kdy přidat nootropika?

Nootropika, často označovaná jako „smart drugs“ (z anglického slova lék, protože většina z těch původních byly léčiva, ale dnes zahrnují téměř cokoli, co podporuje funkci mozku), jsou látky, které se užívají ke zlepšení kognitivních funkcí. Zde je uvedeno, kdy a jak je zařadit do své biohackerské rutiny:

Pro posílení soustředění: Pokud máš problémy z koncentrací, kombinace nootropních látek, jako je L-theanin a kofein, zlepšují soustředění a pozornost bez nežádoucích účinků čistého kofeinu.

Pro zlepšení koordinace: s tím ti může pomoci N-Acetyl-L-Tyrosin, který úzce souvisí s produkcí dopaminu a hraje důležitou roli při ovládání svalů a koordinaci jako takové.

Pro podporu paměti: Jedním z nejznámějších pomocníků v tomto ohledu je bylina, kterou zná snad každý, a to Ginkgo Biloba.

Biohacking je cesta neustálého sebezlepšování.

Pochopením a používáním těchto zásad se můžeš pokusit optimalizovat svůj výkon a podpořit duševní pohodu. Pouze konzistentní a vědomou prací se dokážeme neustále posouvat a stávat se nejlepší verzí sebe sama.

Vyzkoušej naše produkty obsahující účinné látky a bylinné doplňky, ať už Restart pro regeneraci a spánek nebo Drive pro produktivitu a motivaci. I v případě biohackingu je důležité přizpůsobit rutinu svým jedinečným potřebám a ne jen do sebe naházet nějaké pilulky. Pokud tedy máš nějaké pochybnosti, poraď se se svým lékařem nebo lékárníkem.