Jak sny ovlivňují naše prožívání a co znamenají?

Duševní zdraví, Spánek

21. prosince 2023

I když si to ne vždy pamatuješ, pravděpodobně se ti každou noc zdají sny, které ovlivňují tvé prožívání, když si vzhůru. Co bys o tomto fenoménu měl vědět?

kvalitny-spanok-a-sny Doba čtení 4 min.

Jak sny ovlivňují naše prožívání a co znamenají?

I když si to ne vždy pamatuješ, pravděpodobně se ti každou noc zdají sny, které ovlivňují tvé prožívání, když si vzhůru. Co bys o tomto fenoménu měl vědět?

Sny jsou fascinujícím fenoménem a navzdory obrovskému technologickému a vědeckému pokroku ve společnosti pro nás některá zákoutí naší mysli zůstávají záhadou. Sny spadají do této dosud ne zcela prozkoumané kategorie, i když samozřejmě existuje mnoho výzkumů a hypotéz, které sny vysvětlují.

Sní každý?

Pravděpodobně. Pokud si četl/a náš článek o spánku, jistě si vzpomínáš na naše spánkové fáze. Pokud ne, pro rychlé osvěžení ti řeknu, že spánkový cyklus trvá přibližně 90 minut a má 4 fáze, z nichž jedna je REM (rapid eye movement) – fáze, kterou se budeme zabývat nyní.

REM – fáze snů

REM fáze je spojena se sněním a nastává v každém cyklu, tedy několikrát za noc. Z toho vyplývá, že se nám také několikrát za noc zdají sny, i když si je obvykle nepamatujeme, a naše sny trvají 5 až 20 minut. Během REM fáze dochází ke zvýšené mozkové aktivitě, rychlému pohybu očí a naše svaly jsou ochrnuté.

Zajímavé je, že donedávna se věřilo, že sníme pouze v této fázi, ale nejnovější výzkumy ukazují, že sníme i v jiných fázích.

Ve fázi REM náš mozek zpracovává to, co jsme zažili během dne, upevňuje vzpomínky a informace, a proto má zásadní význam pro naši paměť a celkový duševní stav. 

Jak si můžeš pamatovat sny?

  1. Pravidelný spánkový režim
    Sleduj, kdy se ti nejsnázeji probouzí – obvykle se právě jedná o fázi REM. Pokud pak už najdeš ideální délku spánku, drž se jí.
  2. Vyhýbej se alkoholu před spaním
    I když někto může tvrdit, že se mu lépe usíná, když si dá „pohárek“, pravdou je, že alkohol výrazně zhoršuje celkovou kvalitu spánku a zkracuje fázi REM.
  3. Po probuzení přemýšlej a vzpomínej na sny.
    Neber hned do ruky telefon (z více důvodů, než že si chceš sen zapamatovat), nevyskočte hned z postele, jen si pomalu vybavujte, co se vám zdálo.
  4. Zaznamenávej své sny.
    Pokud máš spolubydlícího, partnera nebo kohokoli v pokoji, komu můžeš své sny pohodlně zazdílet, řekni jim to. Nebo si je zapiš – papír a tužku můžeš mít na nočním stolku, aby to byla první věc, kterou během dne uděláš. A v dnešní době dokonce existují aplikace pro nahrávání snů, kde si můžeš nahrát hlasový vzkaz pro sebe, a tedy sen převyprávět jen sám/a sobě, možností je mnoho.
Takhle to můžeš postupně trénovat a zapamatovat si co nejvíce svých snů.

sen-posteľ-spánok-oddych-sny-zapisovanie-zápisník-pamäť-význam-noc

Proč si je ale vůbec máš pamatovat?

Existují různé názory na to, co naše sny znamenají. Koneckonců určitě znáš nějaký snář, který ti řekne, že když se ti zdálo, že jste si odtrhnul jablko, tak to znamená, že se ti podaří věc, která te udělá šťastným/ou. 😀 No… takhle to asi úplně nefunguje. Respektive je velmi malá pravděpodobnost, že by jeden výklad jevu ve snu platil úplně pro všechny a v jakémkoli kontextu. 

Někto věří, že sny jsou jen náhodné obrazy a že není třeba je vysvětlovat, protože jde jen o vidění souvislostí tam, kde žádné nejsou. Mnoho vědců však s tímto názorem nesouhlasí.

Co tvrdil Freud?

Freud se proslavil mnoha věcmi, mimo jiné svou teorií snů. Podle některých již zastaralá, podle některých stále platná. Podle něj sníme o tom, po čem toužíme, a ve snech si svá přání plníme. Ano, údajně i ty sny, ve kterých se nám děje něco špatného a nepříjemného. To vše spojoval s naším nevědomím. Jeho teorie je ovšem mnohem složitější, pokud chceš najdeš o ní víc tady.

Jaký je tedy současný pohled na sny?

Je složitý. V současné době existuje mnoho názorů, zde uvedu malou ukázku těch, které se objevují nejčastěji.

Sny nám pomáhají zpracovávat vzpomínky. Stejně jako jsme si už řekli při REM fázi, která je velmi spojená s pamětí, naše hlava během spánku jednoduše uklízí. Filtruje nové informace, některé zahodí, některé uloží do dlouhodobé paměti, některé možná jen lépe pochopí a podobne. Nejednému vynálezci se řešení problémů práve přisnili. Možná je to právě proto, že náš mozek ve spánku funguje zcela jinak, než když jsme při vědomí, ale přesto má k dispozici v podstatě stejné informace. A určitě se ti stalo, že se ti témata, vzpomínky, problémy a radosti posledních dnů přenesly do snů. Tak s nimi naše hlava vyrovnáva. 

Fascinující je, že sny lze v mnoha případech interpretovat.

Ne pomocí snářů a obecných symbolů, ale na individuální úrovni většinou něco vyjadřují. Tomu se věnuje i obor psychologie, který se zabývá podvědomím a nevědomím. Součástí toho samozřejmě mohou být i touhy, jak tvrdí Freud. Ve snech se nám často může zdát něco v přeneseném smyslu, a i když to na první pohled vypadá jako náhodná změť událostí, může to mít skrytý význam. Zde jde tedy jen o to, jak dokážeme vnímat sami sebe a nacházet souvislosti. 

sen-posteľ-spánok-oddych-sny-zapisovanie-zápisník-pamäť-význam-noc

Když jsou špatné sny benefitem

Jednou z velmi příjemných skutečností je, že naše mysl a tělo se o nás skutečně vždy snaží postarat. A to někdy v podobách, které pro nás nejsou zrovna příjemné (když se po snědení něčeho zkaženého vyvracíš, abys to dostal z těla ven), v tomto případě: nepříjemné a stresující sny. Ty velmi často souvisejí s realitou. Nemusí to být přímo a doslova, ale opět alespoň obrazně ano. Když spíme, naše mysl se snaží zpracovat část nahromaděného stresu z posledních dní v poněkud bezpečném prostředí (jen ve tvojí hlavě, když spíš.) Tím, že část stresu a obav zpracujeme během noci, nemusíme se s nimi potýkat během dne. A zároveň nám pocit úlevy po probuzení určitě udělá dobře. Koneckonců, pokud se mi právě zdálo, že mě někdo unáší a chystá se mě zabít, po probuzení mohu o to víc ocenit realitu, ve které se to neděje. 😀

Sny jsou něco, co možná nikdy nebudeme schopni plně prozkoumat, ale možná právě to je na nich tak vzrušující. Proto jim možná věnuj trochu více pozornosti než obvykle a poděkuj své hlavě za to, že během spánku zpracovává spooooooustu věcí, bez kterých by byl život chaos.