Stres: co ho spouští a jak ho zvládat

Duševní zdraví, Tipy a Triky, Zdravý životní styl

17. ledna 2024

Při stresu je důležité, abychom si uvědomovali, co stres nejčastěji vyvolává a co nám ho pomáhá zvládat.

stres-ťažoba-tlak-muž-žena-strach-nálada-zúfalstvo-ako-zvládať- Doba čtení 4 min.

Proč jsme tak často ve stresu?

Na tuto otázku existuje jistě mnoho odpovědí, protože každý člověk je jedinečný, ale něco máme všichni v civilizovaném světě společné.

Žijeme pohodlněji než kdykoli předtím. Obecně máme přístup k většině potřebných (i nepotřebných ) věcí a je velmi malá pravděpodobnost, že budeme během dne bojovat o život, když nás napadne nějaká šelma nebo že zažijeme jiné přímé ohrožení života. Žijeme tedy v jiné době než naši předkové a zažíváme jiný typ stresu.

Žijeme v zásadně složitější a komplexnější době, což s sebou přináší několik příčin stresu:

1. Přebytek informací

Dříve se lidé dozvídali jen několik nových informací denně, pokud vůbec. A i ty byly méně senzační, jako třeba že si sousedka Jana našla mládence. Dnes se díky internetu můžeme dozvědět několik velmi emotivně vypjatých informací i během minuty. A na to náš mozek nebyl stvořen. Nemá šanci správně zpracovat a integrovat vše, co mu za den předložíme, a tak se dostáváme do stavu stresu.

2. Vysoká očekávání

Dáváme je na sebe my i naše okolí. Tato doba je extrémně orientovaná na výkon a můžeme mít pocit, že už včera jsme nestíhali za ostatními. Ať už jde o pracovní problémy nebo stres ze školy, zkoušek a budoucnosti, je to náročné.

3. Pracovní stres

Stále více lidí pracuje hlavou. A i když je tato skutečnost skvělá, protože si člověk tímto způsobem často najde něco, co ho naplňuje, může to být také dost vyčerpávající. Přicházet stále s novými nápady, začít na nich hned pracovat, protože deadline se blíží, a přitom stále myslet na obrovskou konkurenci je nesmírně zatěžující.

stres-ťažoba-tlak-muž-žena-strach-nálada-zúfalstvo-ako-zvládať-práca-spoločnosť-sociálne-siete-správy-smútok

4. Společenské problémy

Souvisí to s množstvím informací, které za den získáme, ale zde se jedná o specifický typ informací. Zjišťujeme, co se děje ve světě, i u nás. Víme mnoho o politice, ekologických problémech, válkách a dalších společenských událostech. Na jedné straně je samozřejmě skvělé, že o těchto věcech můžeme vědět, šířit osvětu a v některých případech i jednat a pomáhat. Je však mnoho situací, ve kterých jsme bezmocní a unavuje nás to. Obrovské sociální problémy samozřejmě lidé zažívali i v minulosti, jen se o nich tak snadno nevědělo.

5. Finanční problémy

Mluvili jsme o tom, že v tuto chvíli máme v podstatě všeho dost, ale to jen dokud jsme finančně zajištěni. Mnoho lidí stále žije od výplaty k výplatě a zde se tento stres ze zajištění prolíná s mnoha dalšími faktory, jako je výkonnost v zaměstnání, strach ze ztráty zaměstnání a mnoho dalších, které jdou bohužel ruku v ruce.

Existuje spousta dalších příčin, které jsou vlastní každému jednotlivému člověku, toto je jen několik nejčastějších.

Jak tedy zvládat stres?

Na to nemáme recept. Nikdo ho nemá. Protože je to tak individuální záležitost.

Obecně však máme několik bodů, které ti mohou pomoci.

Naslouchej svému tělu

Opravdu. Představ si tuto větu třikrát podtrženou.
V našem rychlém životním tempu někdy zapomínáme, jakou moudrost v sobě nese naše tělesnost. Každá bolest má svou příčinu, a i když to ještě není bolest, ale ty se necítíš dobře a dlouhodobě pociťuješ tlak, dej si pauzu a věnuj se sám sobě. Něco změň. Nemusíš hned odjet na měsíc na Bali (i když kéž by), jen si třeba každý den udělej chvilku pro sebe, klidně před spaním. I mini meditace během dne tě může povzbudit. Nebo si napiš na kus papíru pár věcí, které tě stresují. Najdi si to své.

Dopřej svému tělu režim, odpočinek, výživu.

Ani od auta byste nechtěli, aby jelo, když nemá palivo. A už vůbec byste do něj nenalévali naftu, když jezdí na benzín. Těmito chytrými metaforami se snažím říct, že klíčem ke všemu a také ke zvládání stresu je pravidelná výživná strava a spánek. Bez toho se tělo rozhodí, i když nejste ve stresu, ale když jste, představte si, jakou zátěž musí vaše tělo zvládnout.

stres-ťažoba-tlak-muž-žena-strach-nálada-zúfalstvo-ako-zvládať-práca-spoločnosť-sociálne-siete-správy-smútok-výživa-pomoc-zdravie-zelenina-ovocie-jedlo-režim

Pomoz si přírodou.

Máme přístup ke skvělým doplňkům stravy, které využívají sílu přírody pro uklidnění a relaxaci. Například levandule, ať už ve formě čaje nebo nějakého olejového extraktu, je skvělá na stres. Také L-Theanin, který je obsažen v čaji, je skvělý pro uvolnění, aniž by nás uspával, a v kombinaci s kofeinem dokáže eliminovat některé stresové účinky kávy, jako je bušení srdce a zvýšený krevní tlak. V této kombinaci získáte sílu díky kofeinu, ale klid díky L-Teaninu.
Šafrán je také skvělým pomocníkem při stresu a má dlouhou historii v tradiční medicíně v souvislosti právě s duševní kondicí.

Nekonzumuj internet

Zejména těsně po probuzení a před spaním. Když se hned po ránu chopíme mobilního telefonu, může nás to okamžitě vystresovat a ovlivnit celý následující den. (Kromě toho si vystřelíš dopamin a pak se ti nebude chtít dělat věci, které bys měl/a, a budeš ve stresu z toho, že je neděláš).

Samozřejmě existuje mnoho dalších prostředků proti stresu, ale je důležité si uvědomit, že některé z nich pouze potlačují příznaky a neodstraňují stres jako takový. Ten totiž musíme nějak zvládnout zpracovat ve své hlavě. Jde o nastavení, rutinu, stravování a celkový přístup k životu.

Pečujme tedy o sebe a hledejme způsoby, jak žít v rovnováze sami se sebou.