Ukonči rok… jak chceš

Mentálne zdravie

21. prosince 2023

Zamysli se s námi nad uplynulým rokem. Prosinec je pro mnohé nejnáročnějším měsícem, a tak bys možná mohl/s trochu zpomalit a načerpat síly pro úspěšný začátek roku.

Doba čtení 5 min.

Ano, je tu zase ta část roku, kdy se měsíc honíme, řešíme, zařizujeme, organizujeme, nakupujeme, abychom si pak tři dny mohli říkat: mám klidné svátky! Není to žádná novinka, s kratší pracovní částí prosince se snažíme všechnu práci, kterou bychom normálně dělali celý měsíc, nacpat do zhruba tří týdnů. Nemluvě o tom, že se chystá nový rok a spousta věcí, které jsme posledních 12 měsíců odkládali, na nás neúprosně útočí.

Prosinec se tedy nedá nazvat odpočinkovým měsícem… Není to trochu legrační, jak jsme z konce roku udělali takový milník? Že MUSÍME do konce roku něco udělat, nebo že MUSÍME něco udělat od začátku roku… třeba takovému medvědovi je to asi dost jedno. I tvému domácímu mazlíčkovi. Ale nad lidskými výmysly, které nám komplikují život, bychom mohli lamentovat hodně… od toho tu nejsme.

New year new me?

Význam nového roku je fascinující, protože máme pocit, že když si od 1. ledna stanovíme nějaký závazek, můžeme do té doby dělat opak. (Od Nového roku nekouřím, ale to neznamená, že teď nemohu vykouřit krabičku denně). Jinými slovy, chceme prostě tento rok nějak dotáhnout do konce. Spolu s našimi zlozvyky, rutinou. Možná to není ideální, ale je to také naprosto pochopitelné. Koneckonců, vzpomínáte si, kdy jste naposledy měli opravdu pocit, že si můžete dát pauzu?

Ne, nemyslím tím, že si si řekl/a, že dnes mám v rozvrhu ještě dvě hodiny času, takže si odpočinu – a ve skutečnosti stejně přemýšlíš, co budeš dělat dál. Mám na mysli ten hluboký pocit, že právě teď si tam, kde máš být, nemusíš být nikde jinde a nic ti neunikne. Takový odpočinek. Toho se nám během roku dostává často. Takže by bylo skvělé využít právě těchto volných dnů, těchto vánočních svátků, k načerpání energie, kterou jsme celý rok rozhazovali. A až to uděláme, budeme mít víc síly na ty životní změny, takže třeba ta předsevzetí někomu vyjdou.

Jenomže jaká předsevzetí?

Velké životní změny jsou náročné. Nedávno ke mně přišla rada: Začleňuj postupně do své rutiny zdravé návyky a nebudeš mít čas na ty nezdravé. To mi zní jako hezký koncept, takže pokud máš pocit, že by ti tento přístup mohl vyhovovat, začleň ho do svých úvah při zavádění změn. Problémem předsevzetí je asi to, že jsou často nereálná. A možná také to, že nejsou kvůli nám samotným, ale spíše kvůli našemu okolí. Dej si tedy při přijímání předsevzetí hluboký náhled do mysli a pokud ti vše říká, že je to něco, co může obohatit tvůj život, přinést ti růst a spokojenost, protože to je to, co chceš…go for it! 

Na chvíli zpomal…

Takže nemusíme letošní rok zakončovat nějak speciálně. Nemusíme si odškrtávat všechno z dlouhodobého seznamu úkolů. Možná je zpomalení právě to, co právě teď potřebuješ. Ohlédnutí za uplynulým rokem také nemusí být na škodu.

Až budeš mít chvilku (třeba i teď nebo po Novém roce, se zápisníkem nebo jen v hlavě), zkus si odpovědět na následující otázky.:
  • Jaký dobrý zvyk jsem si letos osvojil/a?
  • Které rozhodnutí v tomto roce nejvíce ovlivnilo můj život?
  • Za jaké tři věci jsem nejvíce vděčný/á?
  • Ve kterých chvílích jsem se bavil/a nejvíc? Možná tak, až jsem brečel/a smíchy..
  • Při kterých činnostech se cítím naplněný/á?
  • Co bych si přál, abych v uplynulém roce dělal/a více? Co mi v tom bránilo? Mohu tomu v příštím roce dát přednost?

Způsobů, jak zhodnotit svůj rok, je nekonečně mnoho, ale věřím, že tyto otázky mohou být dobrým vodítkem.…

oddych-relax-pokoj-sviatky-bilancia-reflekcia

Naše bilance

Rádi bychom se také ohlédli za letošním rokem. Sice ještě ani rok oficiálně nefungujeme, ale Notropy je v našem životě už přes dva roky v podobě neustálého zkoušení, vylepšování, testování a učení, je to cesta, po které šťastně kráčíme a po které už nějakou dobu jdeme společně s vámi.

Máme jedno velké poděkování. Za vaši přízeň, za váš zájem, za to, že čtete naše články nebo příspěvky, ve kterých se vám snažíme přinášet nové zajímavé informace. Každého z vás si nesmírně vážíme a uvědomujeme si, že bez vás bychom to prostě nedokázali. Na začátku května však začala neuvěřitelná cesta, o které nikdo z nás neměl přesnou představu. Nevěděli jsme jak. Jste to vy, kdo nás inspiruje, a my si dáváme do příštího roku jediné předsevzetí: jít stále kupředu. Můžete očekávat nějaké novinky… zlepšení… a vždyť se uvidíte. Už teď se těšíme.

Je to na tobě

Nezáleží na tom, zda tyto svátky slavíš, nebo ne, nebo zda jim přikládáš nějaký význam. Záleží jen na tobě, jak toto období přijmeš. Nezáleží na tom, zda jsi se již rozhodl ve svém životě nic neměnit, nebo změnit všechno, nebo cokoli mezi tím. A zda se změnami začnete nyní, nebo až po novém roce. Hlavně ať je ti dobře a zbytek už přijde sám.

Za celý tým Notropy ti tedy přejeme dny, které ti přinesou odpočinek, klid, zábavu a lenošení, ale také nové výzvy, inspiraci a chuť zlepšovat se v tom, co tě naplňuje. Ale jinými slovy: Uži si tyto dni, jak jen chceš.