Jak být produktivní: praktický průvodce

Duševní zdraví, Mentálne zdravie, Produktivita, Soustředění

1. června 2024

Co je to vlastně produktivita práce nebo time management, jak pracovat efektivně a mít neustálou motivaci? To jsou některé záhady, které čas od času řeší každý z nás.

jak-byt-produktivni Doba čtení 5 min.

Produktivita je komplexní téma, které spojuje mnoho každodenních maličkostí, ale i veličkostí. Je mírou efektivity při dosahování cílů s minimálním úsilím a časem. Zahrnuje optimální využití zdrojů, řízení času, stanovení priorit a přizpůsobení prostoru vhodného pro práci. Ať už jde o práci nebo osobní život, ve všech aspektech našeho života je produktivita klíčovým faktorem pro dosažení spokojenosti. Takže jak být produktivní?

Produktivita, energie a motivace

Pokud máme dostatek „zdrojů“ k dosažení požadovaných výsledků, můžeme hory přenášet, protože pokud je člověk vyladěný, dokáže se vypořádat s jakoukoli výzvou. Pokud však člověk hledá nějakou mentální podporu, pak zde mohou být užiteční různí osvědčení pomocníci v podobě stimulantů (všeho druhu) nebo i komplexní doplňky stravy na zlepšení poznávacích schopností. Podívej se na náš Drive, který jsme vytvořili právě pro lidi, jako jsme my, protože dokáže účinně zvýšit mozkovou kapacitu, pracovní nasazení, motivaci a celkovou produktivitu. Když nás totiž práce baví a daří se nám v ní, děláme ji mnohem lépe a s nadšením.

Pokud ale máš pocit, že ti něco bere spoustu energie a existuje někdo jiný, kdo by daný úkol zvládl stejně dobře, pak ho prostě deleguj a věnuj se něčemu hodnotnějšímu a neplýtvej zbytečně svým časem ani jinými zdroji.

Řízení času (Time Management)

Jedním z nejdůležitějších aspektů produktivity je smysluplné využití času. Je důležité začít stanovením jasných cílů a jejich rozdělením na menší, splnitelné úkoly. Techniky, jako je „blokování času“ (time blocking), nám mohou pomoci rozdělit den do specifických bloků, v nichž se budeme soustředit na konkrétní úkoly bez vyrušování.

Stanovení priorit 

Abychom je však mohli co nejlépe uspořádat podle jejich smysluplnosti, můžeme použít metodu Eisenhow Matrix, která rozděluje úkoly do čtyř kategorií:

  • důležité a naléhavé
  • důležité a nenaléhavé
  • nedůležité a naléhavé
  • nedůležité a nenaléhavé

Tento přístup nám pomáhá soustředit se na to, co je skutečně důležité, a přizpůsobit seznam úkolů tomu, kdy máme největší motivaci a energii k plnění náročných úkolů. Koneckonců po náročném dni, kdy už ztrácíme kapacitu, by nemělo smysl pouštět se do nejsložitějších výzev.

Nástroje pro sledování a zvýšení produktivity

Aplikace jako Todoist, Trello, Asana nebo pokročilejší nástroje jako ClickUp nebo Obsidian umožňují sledovat průběh a evidovat všechny projekty a vyhodnocovat je (pro osobní nebo týmové použití). Nejlepší nástroje, i když je nenajdete externě, jsou návyky, a proto jsme jim věnovali i samostatný článek Zvyky jako cesta k lepšímu já.

Schopnost soustředit se je alfou a omegou produktivity, a proto jsme se různými technikami pro její zlepšení zabývali v našem článku Tajemství soustředění.

Rovnováha mezi prací, volným časem a regenerací

Produktivita není jen o práci, ale také o udržování vnitřní rovnováhy. Pravidelný odpočinek a péče o sebe jsou klíčem k dlouhodobé efektivitě – vzpomeň si na všechny volnočasové aktivity, které by tě dostaly do pohody.

Rozumným přístupem se vyhneš vyhoření.

Základem správné regenerace je spánek, a protože spánku přikládáme velkou důležitost, vytvořili jsme produkt Restart, který zajišťuje určitou kvalitu odpočinku a relaxace před spaním, a uvádí tak tělo do přirozenějšího stavu spánku (neobsahuje melatonin, tj. neutlumuje).

Být produktivní znamená nejen pracovat tvrdě, ale také vědomě.